The RBC Emerging Artist Network



ABOUT THE NETWORK

At The Power Plant we take great pride in supporting local artists through our Membership program where we provide resources and opportunities to enrich artistic practices through programs like Portfolio Night and Master Class, as well as connect Members of our community through events like Exhibition tours, collection visits or artist studio visits. We are pleased to launch a new initiative supported by RBC Wealth Management that will allow us to continue to provide support and opportunities to 25 selected local emerging artists through a sponsored artist Membership.  
 
  CONTACT

Membership & Donor Programs
membership@thepowerplant.org

Supported By:



BENEFITS

  • An opportunity to propose an exhibition at an offsite partner institution
  • An opportunity to apply for a residency opportunity at Humber College
  • Access to Members-Only Exhibition Viewings and Receptions each season
  • Access to dedicated Members-Only entrance at Opening Receptions
  • Invitations to artist studio and gallery visits each season

And much more!


Meet The 2020-21 RBC Emerging Artist Network


  • Marissa Alexander (Ceramics)
  • Mackenzie Boyd (Painting)
  • Jasmine Canaviri (Sculpture and Installation)
  • Nathan Eugene Carson (Drawing and Painting)
  • Mitchell F. Chan (Sculpture and Installation)
  • Jacquie Comrie (Multidisciplinary) 
  • Sarah Davidson (Drawing and Painting)
  • Nada Hafez (Sculpture, Print Media, and Calligraphy)
  • Denirée Isabel (Textiles)
  • Karina Iskandarsjah (Visual Artist and Independent Curator)
  • Jessica Karuhanga (Writing, Video, Drawing, and Performance)
  • Lucille Kim (Drawing, Photography, and Video)
  • Vanessa Krause (Drawing, Painting, Sculpture, Fabrication, and Video)
  • Chief Ladybird (Mural and Illustration)
  • Elyse Longair (Photography and Collage)
  • Khadijah Morley (Printmaking)
  • Sarah Pereux (Drawing)
  • Alejandro Rizzo Nervo (Photography, Collage, Photomontage, and Non-Traditional Printing Processes)
  • Breanna Shannahan (Sculpture)
  • Jordyn Stewart (Video and Performance)
  • Sahar Te (Time-based Media Artist featuring Sound and Performance)
  • Howie Tsui (Multi-Media)
  • Amrita Virdi (Painting)
  • Joshua 'Scribe' Watkis (Spoken Word Poet)
  • Emma Welch (Mixed Media)